Press "Enter" to skip to content

آردوینو چیست؟ معرفی پلتفرم برد Arduino

طی سال‌ها، آردوینو مغز هزاران پروژه از اشیاء روزمره گرفته تا ابزارهای پیچیده علمی بوده است. جامعه جهانی از سازندگان، دانش‌آموزان، علاقه‌ مندان، هنرمندان، برنامه‌ نویسان و حرفه‌ای‌ ها در این پلتفرم متن باز گرد آمده‌اند، مشارکت‌های آنها به مقدار باورنکردنی می‌تواند به افراد تازه کار و متخصص کمک کند.

آردوینو چیست؟

آردوینو یک پلتفرم الکترونیکی متن باز (Open Source) است که بر اساس سخت افزار و نرم افزار با استفاده بسیار آسان است. بردهای آردوینو می‌توانند ورودی‌ها را بخوانند مثلا نور را با سنسور، انگشت روی دکمه یا …  و آن را به خروجی تبدیل کنند مثلا موتور را فعال می‌کنند، LED را روشن می‌کنند، چیزی را به صورت آنلاین منتشر می‌کنند و… شما می توانید با ارسال مجموعه ای از دستورالعمل ها به میکروکنترلر روی برد به برد خود بگویید چه کاری انجام دهد. برای انجام این کار از زبان برنامه نویسی آردوینو و نرم افزار آردوینو (IDE) استفاده می شود.

آردوینو در مؤسسه طراحی تعامل Ivrea به عنوان ابزاری آسان برای نمونه‌ سازی سریع متولد شد که هدف آن آموزش برنامه نویسی الکترونیک به دانش‌ آموزان بدون پیش‌زمینه الکترونیک و برنامه‌نویسی است. آردوینو به محض اینکه به یک جامعه گسترده تر رسید، پلتفرم آردوینو برای انطباق با نیازها و چالش های جدید شروع به تغییر کرد و پیشنهاد خود را از بردهای ساده 8 بیتی به محصولاتی برای برنامه های کاربردی اینترنت اشیا، پوشیدنی ها، چاپ سه بعدی و محیط های تعبیه شده متمایز کرد. تمام بردهای آردوینو کاملاً منبع باز هستند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا آنها را مستقل بسازند و در نهایت آنها را با نیازهای خاص خود تطبیق دهند. نرم افزار آردوینو نیز منبع باز است و از طریق مشارکت کاربران در سراسر جهان در حال رشد است.

چرا آردوینو؟

به لطف تجربه کاربری ساده و در دسترس، آردوینو در هزاران پروژه و برنامه مختلف استفاده شده است. استفاده از نرم افزار آردوینو برای مبتدیان آسان است و همچنین برای کاربران پیشرفته به اندازه کافی انعطاف پذیر است. Arduino IDE روی مک، ویندوز و لینوکس اجرا می شود. معلمان و دانش آموزان از آن برای ساخت ابزارهای علمی کم هزینه، برای اثبات اصول شیمی و فیزیک یا شروع برنامه نویسی و رباتیک استفاده می کنند. طراحان و معماران نمونه های اولیه تعاملی می سازند، نوازندگان و هنرمندان از آن برای نصب و آزمایش با آلات موسیقی جدید استفاده می کنند. البته سازندگان از آن برای ساخت بسیاری از پروژه‌های نمایش داده شده در Maker Faire استفاده می‌کنند. آردوینو ابزاری کلیدی برای یادگیری چیزهای جدید است. همه افراد (کودکان، علاقمندان به سرگرمی، هنرمندان، برنامه نویسان) می توانند تنها با پیروی از دستورالعمل های گام به گام یک کیت شروع به سرهم بندی کنند یا ایده های خود را به صورت آنلاین با سایر اعضای انجمن آردوینو به اشتراک بگذارند.

لوگو آردوینو
لوگو آردوینو

بسیاری از میکروکنترلرها و پلتفرم های میکروکنترلر دیگر برای محاسبات فیزیکی در دسترس هستند. Parallax Basic Stamp، Netmedia’s BX-24، Phidgets، MIT’s Handyboard و بسیاری دیگر عملکردهای مشابهی را ارائه می دهند. همه این ابزارها جزئیات نامرتب برنامه ریزی میکروکنترلر را می گیرند و آن را در یک بسته با کاربری آسان قرار می دهند. آردوینو همچنین فرآیند کار با میکروکنترلرها را ساده می کند، اما مزیت هایی را برای معلمان، دانش آموزان و آماتورهای علاقه مند نسبت به سیستم های دیگر ارائه می دهد:

  • ارزان: بردهای آردوینو در مقایسه با سایر پلتفرم های میکروکنترلر نسبتاً ارزان هستند. ارزان ترین نسخه ماژول آردوینو را می توان با دست مونتاژ کرد و حتی ماژول های آردوینو از پیش مونتاژ شده کمتر از 50 دلار قیمت دارند.
  • کراس پلتفرم: نرم افزار آردوینو (IDE) بر روی سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش OSX و لینوکس اجرا می شود. اما اکثرا سیستم های میکروکنترلر به ویندوز محدود می شوند.
  • محیط برنامه نویسی ساده و واضح: نرم افزار آردوینو (IDE) برای مبتدیان به راحتی قابل استفاده است، در عین حال به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا کاربران پیشرفته نیز بتوانند از مزایای آن استفاده کنند. برای معلمان، به راحتی بر اساس محیط برنامه نویسی Processing است، بنابراین دانش آموزانی که برنامه نویسی در آن محیط را یاد می گیرند با نحوه کار Arduino IDE آشنا خواهند شد.
  • نرم‌افزار متن‌باز و توسعه‌پذیر: نرم‌افزار آردوینو به‌عنوان ابزار منبع باز منتشر شده است که توسط برنامه‌نویسان مجرب برای گسترش در دسترس است. این زبان را می توان از طریق کتابخانه های ++C گسترش داد و افرادی که مایل به درک جزئیات فنی هستند می توانند از آردوینو به زبان برنامه نویسی AVR و C که بر اساس آن است استفاده کنند. به طور مشابه، در صورت تمایل می توانید کد AVR-C را مستقیماً به برنامه های آردوینو خود اضافه کنید.
  • منبع باز و سخت افزار قابل توسعه: پلان های بردهای آردوینو تحت مجوز Creative Commons منتشر می شوند، بنابراین طراحان مدار با تجربه می توانند نسخه خود را از ماژول بسازند، آن را گسترش دهند و آن را بهبود بخشند. حتی کاربران نسبتاً بی‌تجربه نیز می‌توانند نسخه برد برد ماژول را بسازند تا بدانند چگونه کار می‌کند و در هزینه صرفه‌جویی کنند.
5/5 - (5 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *